Stalna konferencija je prvi put održana 1999. godine i organizuje se svake dve godine. Ove godine je noseća tema konferencije pristup država, u kojima žive i deluju Slovaci, prema nacionalnim manjinama i zajednicama. Pokroviteljstvo nad Stalnom konferencijom je preuzeo predsednik Slovačke republike Andrej Kiska. Na konferenciji učestvuje oko 90 učesnika - Slovaka koji žive u inostranstvu iz 22 države i do 30 gostiju iz Slovačke republike.
Umesto uvodnih reči, učesnicima konferencije je bilo pročitano pismo predsednika Slovačke republike Andreja Kiske. Učesnike konferencije su pozdravili i potpredsednica Nacionalnog veća Slovačke republike Jana Laššak, potpredsenik vlade Slovačke republike i ministar inostranih i europskih poslova Slovačke republike Miroslav Lajčak, državni sekretar Ministarstva školstva, nauke, istraživanja i sporta Slovačke republike Juraj Draksler, predsednik Svetskog udruženja Slovaka u inostranstvu Vladimir Skalski, bratislavski pomoćni episkop, titularni episkop iz Serre Jozef Haljko, Edita Škodova za Generalni episkopski ured Evangeličke crkve augsburske veroispovesti u Slovačkoj i predsednik Matice slovačke u Slovačkoj Marijan Tkač.
Radni deo konferencije je otvorio predsednik Ureda za Slovake u inostranstvu Igor Furđik. Zahvalio je svim učesnicima, što su došli iz raznih krajeva sveta i time podržali interes za saradnju sa Slovačkom republikom i zajedništvo Slovaka u inostranstvu. U sledećem prilogu se usredsredio na to, kako su se ispunjavali zaključci poslednje konferencije iz 2012 godine i kakav pomak je nastao za ove dve godine.
Dana 31. 10. 2014 se nastavilo sa radom Stalne konferencije prilozima učesnika. Prezentovani su vredni prilozi, na osnovu kojih su učesnici izmenili informacije i praktična iskustva o mogućim načinima sticanja podrške za svoju delatnost ne samo sa legislativne strane na nivou pojedinih država, već i sa praktične strane na regionalnom nivou i na nivou opština. Interes učesnika je u toku diskusije bio orientisan i na ozbiljnije teme, kao što je pitanje kako sačuvati nacionalnu svet i jezik kod mlađih generacija i pitanja pripreme nove koncepcije državne politike Slovačke republike u odnosu prema Slovacima koji žive u inostranstvu, čija priprema je trenutno prioritet Ureda za Slovake u inostranstvu.
Na konferenciji su učestvovali i vodeći aktivisti vojvođanskih Slovaka, među kojima i Anna Tomanova Makanova, predsednica Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine, Milina Sklabinski, direktorka Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka, Katarina Melegova Melihova, predsednica Matice slovačke u Srbiji, Vladimir Valenćik, direktor Slovačkog izdavačkog centra, Paljo Beljička, direktor Gimnazije Jan Kollar u Bačkom Petrovcu.
Stalna konferencija Slovačka republika i Slovaci u inostranstvu 2014 je završena usvajanjem zaključaka, koje možete pronaći na web stranici Ureda za Slovake u inostranstvu.