Gotovo 330 Slovaka u dijaspori učestvovalo je u okviru programa 50. Folklornih svečanosti „Pod Poľanou“ u Đetvi

14. jul 2015
Tokom 42. „Krajanske nedelje“ i drugog po redu „Krajanskog dvora“ u Đetvi predstavljena je tradicionalna i duhovna kultura emigranata iz Rumunije, Mađarske, Hrvatske, Francuske i Srbije.

Drugi po redu „Krajanki dvor“ održan je u periodu od 10. do 12. jula 2015. u Đetvi, u arealu specijalno napravljenom za prezentaciju tradicionalne kulture Slovaka koji žive u dijaspori. Za te svrhe lokalni stolar gosp. Cerovski svojim veštim rukama i dletom izradio je drvene kućice, stolove, stolice, klupe, nastrešnice i pozornicu gde su učesnici iz Mađarske, Rumunije, Hrvatske, Francuske i Srbije imali prilike da posetiocima ponude raznovrsna tradicionalna jela, prezentuju zanate, kao i vrednosti duhovne kulture. 

Kapija ovog bajkovitog sela za posetioce je bila otvorena u petak u 17. časova, kada je svim prisutnim gostima dobrodošlicu poželeo predsednik Ureda za Slovake koji žive u inostranstvu, Igor Furđik. U programu, koji za ovu priliku pripremio Ljudovit Pomihal, učestvovao je ženski narodni orkestar „Meškarke iz Aradca“, solistkinja Katarina Mosnak-Bagljaš u pratnji harmonikaša Ondreja Maglovskog, orkestar „Svrčkovci“ iz Mađarske kao i fujaristi koji su se okupili pod nazivom „Duša fujare“. Ovaj program je na svojevrstan način predstavio život Slovaka u dijaspori kroz gurmanske specijalitete, stare zanate iz: Kisača, Bačkog Petrovca, Belog Blata, Dobanovaca, Aradca, Kovačice (Srbija), Slovačkog Komološa i Terana (Mađarska), Jelisavca, Markovca, Našica i Soliana (Hrvatska) i iz Nadlaka (Rumunija). U subotu su program pripremili Slovaci iz Francuske, koji su se predstavili izložbom fotografija Daniela Compagnona i muzičkim nastupom pod nazivom „ Ako Francúzovi učarila fujara“. U subotu ujutru održano je svečano otvaranje izložbe fotografija autora Vladimira Lindera, u Gradskoj kući mesta Đetva, u prisustvu gradonačelnika Jana Šufliarskog.

"Krajanska nedelja" je već tradicionalno po 42. put protekla u duhu folklornih ansambala Slovaka iz dijaspore. U programu pod nazivom „Keď sa Slovák na Dolnú zem poberal“, koji je režirao Vlastimir Fabišik, učestvovali su članovi Slovačkog kulturno-prosvetnog društva „LjudovitŠtur“ iz Iloka (Hrvatska), Slovačkog kulturno-umetničkog društva „Ivan Brník“ iz Jelisavca (Hrvatska), Udruženja narodnih igara „Furmička“ iz Čemera (Mađarska), folklorni ansambl „Tešedik“ iz Sarvaša (Mađarska), Folklorni ansambl „Cerovina“ iz Čerpotoka (Rumunija), folklorni ansambl „Detelina „ iz Varzalja (Rumunija) i folklorni ansambl „Šafarik“ iz Novog Sada (Srbija).

Foto: Vladimír Linder

I tokom završnog programa drugog „Krajanskog dvora“ bilo je svečano i dirljivo. Učesnici su na sav glas otpevali himnu festivala „Slovensko, krásna zem“. U očima posetioca zablistale su suze, možda zbog mnogobrojnih susreta, uspomena, sećanja ili pak zbog trenutka koji je okupio ljude širom sveta istog porekla i uverio ih da u matičnoj zemlji nisu zaboravljeni. Učešće tolikog broja Slovaka iz dijaspore na 50. Svečanostima „Pod poľanou“ u Đetvi finansijski je omogućio Ured za Slovake koji žive u inostranstvu.

Foto: Vladimír Linder

Milina Sklabinská
V sídle Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku v Nadlaku v dňoch 19. až 22. mája 2022 prebiehala medzinárodná konferencia.
V Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov sa v stredu 11. mája uskutočnila vernisáž výstavy obrazov akademického maliara Jána Agarského.
V stredu 13. apríla v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov odznel koncert vážnej hudby, na ktorom sa predstavili mladí hudobníci zo Starej Pazovy a Nového Sadu.
27. Festival divadelných inscenácií dolnozemských autorov – DIDA v organizácii Ochotníckeho divadla Janka Čemana z Pivnice sa konal počas dvoch víkendov od 1. do 10. apríla.
V Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov vo štvrtok 7. apríla bola otvorená výstava majstra insitného umenia Pavla Hajka z Kovačice pod názvom Kde kohúty nespievajú, niet ani ľudí.
Cenu Disrupt v kategórii kultúry a umenia získala Nadácia Miry Brtkovej za výstavu Mira Brtková / Reflexie, ktorú vlani na jar zorganizovali v Mestskom múzeu v Belehrade.
Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov si Vás dovoľuje pozvať na vernisáž obrazov insitného maliara Pavla Hajka pri príležitosti sedemdesiatin autora.
Vo štvrtok 03. marca 2022 sa na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Novom Sade uskutočnila prezentácia aktuálnych knižných vydaní Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov.
Prvé tohtoročné verejné podujatie v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov patrilo predovšetkým krásnemu slovu a knihám.
Ochotníci SKUS-u hrdinu Janka Čmelíka excelovali na udelení najvyššieho obecného uznania plakety Svetlo za rok 2021, ktorú udeľuje Zväz ochotníkov Obce Stará Pazova.