Istraživanje životnih priča Slovakinja iz regiona

12. oktobar 2015
ZKVS nastavlja sa projektom Ženskih studija iz Novog Sada. Ovog puta istraživanja se vrše na teritoriji Rumunije, Mađarske i Hrvatske uz finansijsku podršku Kancelarije za Slovake u inostranstvu.

Projekat predstavlja nastavak i proširenje uspešnog projekta novosadske organizacije pod nazivom Ženke studije, koja je još 2003. godine započela terensko istraživanje metodom oral history i kao rezultat projekta izdala je publikaciju pod nazivom Životné príbehy Sloveniek vo Vojvodine (Životne priče Slovakinja u Vojvodini). Knjiga je zaživela veliki uspech i podstakla Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka da nastavi saradnju sa autorima-istraživačima ovog projekta, koji u novoj fazi istraživanja beleže i obrađuju životne priče Slovakinja koje žive u regionu (u Mađarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj). 

U pripremnoj fazi održano je uvodno predavanje o metodologiji oral history, predavač je bila Ana Jaško. Istraživački tim Zavoda u sastavu: Ana Jaško, Aneta Lomen i Marijan Pavlov do sada su izvršili terenska istraživanja u Mađarskoj i Rumuniji. Razgovori sa ispitanicima nastaviće se u Hrvatskoj i Srbiji a realizovaće ih Ana Jaško i Ana Margareta Valent. 

Cilj projekta je da se istraže i stručno zabeleže životne priče Slovakinja u regionu i da se na taj način doprinese prikazivanju života Slovaka u dijaspori na datom prostoru u datom trenutku. Konkretan cilj ovog projekta je priprema studije Životne priče Slovakinja u regionu, koja će objediniti dobijene rezultate terenskog istraživanja i predstaviti ispovesti žena u Srbiji, Mađarskoj , Rumuniji i Hrvatskoj. 

Projektom, koji je podržala Kancelarija za Slovake u inostranstvu, želimo da doprinesemo dokumentovanju istorijskog života Slovaka koji su emigrirali na "Donju zemlju" (teritoriju današnje Mađarske, Rumunije, Vojvodine i Slavonije) i očuvanju slovačkog identiteta iza granica matične zemlje. Očekujemo, da će  terenska istraživanja razviti međunarodnu saradnju i da će se roditi neke nove ideje za neke nove zajedničke projekte. 

(Klikom fotografie zvačšite)
V sídle Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku v Nadlaku v dňoch 19. až 22. mája 2022 prebiehala medzinárodná konferencia.
V Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov sa v stredu 11. mája uskutočnila vernisáž výstavy obrazov akademického maliara Jána Agarského.
V stredu 13. apríla v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov odznel koncert vážnej hudby, na ktorom sa predstavili mladí hudobníci zo Starej Pazovy a Nového Sadu.
27. Festival divadelných inscenácií dolnozemských autorov – DIDA v organizácii Ochotníckeho divadla Janka Čemana z Pivnice sa konal počas dvoch víkendov od 1. do 10. apríla.
V Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov vo štvrtok 7. apríla bola otvorená výstava majstra insitného umenia Pavla Hajka z Kovačice pod názvom Kde kohúty nespievajú, niet ani ľudí.
Cenu Disrupt v kategórii kultúry a umenia získala Nadácia Miry Brtkovej za výstavu Mira Brtková / Reflexie, ktorú vlani na jar zorganizovali v Mestskom múzeu v Belehrade.
Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov si Vás dovoľuje pozvať na vernisáž obrazov insitného maliara Pavla Hajka pri príležitosti sedemdesiatin autora.
Vo štvrtok 03. marca 2022 sa na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Novom Sade uskutočnila prezentácia aktuálnych knižných vydaní Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov.
Prvé tohtoročné verejné podujatie v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov patrilo predovšetkým krásnemu slovu a knihám.
Ochotníci SKUS-u hrdinu Janka Čmelíka excelovali na udelení najvyššieho obecného uznania plakety Svetlo za rok 2021, ktorú udeľuje Zväz ochotníkov Obce Stará Pazova.