Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka uz finansijsku podršku Kancelarije za Slovake u dijaspori sproveo je istraživanje čiji je cilj bio da podrži oblast kulture za decu i aktivnost mladih istraživača i pre svega da zabeleži narodne priče, mitove i narodne bajke, kojima do sada u slovačkoj enklavi nije bilo posvećeno dovoljno pažnje.
Međutim, neki stručnjaci iz redova vojvođanskih Slovaka tvrde da su ti elementi narodne kulture već odavno nestali, ali istina je da nikada nismo detaljno istraživali i stoga ne možemo ovo sa sigurnošću tvrditi. Među digitalizovanim materijalom prof. Daniela Dudka sa istraživanja njegovih studenata pronađeno je nekoliko takvih zapisa. Takođe, autor ovog projekta Katarina Mosnak Bagljaš zapisala je nekoliko bajki u Janošiku i Aradcu. Zbog toga je ZKVS odlučio da sprovede ovakav projekat i pokuša da zabeleži i ovu oblast našeg nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Prva faza projekta bila je obuka mladih istraživača, koja je održana u sredu, 30. avgusta 2017. godine, u prostorijama ZKVS na temu terenskog istraživanja. Predavač na seminaru bila je Katarina Mosnak Bagljaš, koja je prisutnim predala svoje teorijsko znanje kao i praktična iskustva sa terenskog istraživanja. Uspostavljena je metodologija i postupak rada, i podeljeni su zadaci prema kojima su saradnice ZKVS, Danica Vrba, Milina Čiliak, Aneta Lomen i Andrea Lomen Sabo, otišle kod informatora u Bačski Petrovac, Gložan, Lalić, Kisač, Kulpin, Pivnice, Selenču, Lug, Kovačicu, Padinu i Hajdušicu na terensko istraživanje.
Istraživanje će pokazati da li među vojvođanskim Slovacima još uvek postoje slovačke narodne priče i drugi oblici narodne kulture. Dobijeni materijal biće sačuvan u elektronskoj bazi podataka ZKVS, a nakon toga se može koristiti za neke nove projekte, kao što su knjiga narodnih bajki ili radio i TV igre, ili pozorišne predstave za decu sa autentičnom produkcijom.