U okviru večeri predstavljena su izdanja SIC u 2010. godini sa akcentom na dve knjige, koje su izašle u saradnji sa ZKVS - Hrestomatija slovačke vojvođanske poezije i Pogled na Leksikon slovačkih vojvođanskih profesora i naučnika. Tom prilikom su gosti ove večeri bili autori navedenih knjiga Vićazoslav Hronjec i Jan Marko.
Foto: ZKVS |
Prisutne je pozdravila direktorka ZKVS Milina Sklabinski koja je napomenula da Zavod i u buduće planira da podržava delatnost Slovačkog izdavačkog centra kako bi se održao kvalitet njihovog rada i sačuvala bogata tradicija izdavačke delatnosti vojvođanskih Slovaka. Sledeća knjiga koju sa nestrpljenjem očekujemo a koja je takođe rezultat saradnje ZKVS i SIC je Monografija Mire Brtke, saopštila je M. Sklabinski.
Foto: ZKVS |
Zatim se prisutnima obratio direktor Slovačkog izdavačkog centra Vladimir Valenćik koji je najpre govorio o manifestaciji Zima sa knjigom a zatim je pretstavio knijžna izdanja SIC u 2010. godini, među njima nekoliko zbirki pesama, lingvističkih i književnio-naučnih publikacija, kao i zbornike radova o Janošiku, i Pivnicama. Poslednja navedena knjiga je izašla u saradnji sa Katedrom za menadžment i turizam UKF u Njitri (Slovačka) a u ovoj godini će zahvaljujući ovoj saradnji sličan zbornik imati i Boljevci, rekao je V. Valenćik.
Foto: ZKVS |
U nastavku večeri sledila je prezentacija Hrestomatije slovačke vojvođanske poezije za koju se pobrinuo sam autor knjige Vićazoslav Hronjec. Hrestomatija je njegovo celoživotno delo, koje je kako V. Hronjec kaže, počelo da nastaje još 1970. godine, kada se zaposlio u Izdavaštvu. Iz prezentacije saznajemo da Hrestomatija sadrži dela 82 autora, od toga je samo deset pesnika a ostalo su početnici, kvalitetni stihoklepci i sl. Pa ipak sve uvrštene pesme u Hrestomatiju imaju sebi svojstvenu poruku, kaže V. Hronjec. O tome su prisutni mogli da se uvere i nakon pročitanih pesama iz Hrestomatije, za koje se pobrinula Katarina Mosnak.
Foto: ZKVS |
Manifestacija Zima sa knjigom zatvorena je prezentacijom studije pod nazivom Pogled na Leksikon slovačkih vojvođanskih profesora i naučnika. O knjizi i njenom sadržaju govorio je autor Jan Marko. Knjiga je svojevrstan dokument različitih podataka vezanih za obrazovanje slovačke vojvođanske inteligencije od 19. veka pa sve do danas.