Pozorište Vertigo učestvovalo na festivalu "Scénická žatva"

14. septembar 2011
Na ovogodišnjoj slovačkoj pozorišnoj smotri "Scénická žatva" u Martinu nastupali su i članovi pozorišnog ansambla Vertigo iz Mađarske.

Amaterskim glumcima slovačke pozorišne scene ova smotra već je dobro poznata. Za izbor inscenacija, koje su ušle u glavni repertoar smotre, bio je zadužen festivalski savet. Glavni organizator smotre je Narodni prosvetni centar, koji je u januaru 2011. godine, uz ovlašćenje Ministarstva kulture Republike Slovačke, pokrenuo takmičenja i smotre u pozorištima na nivou cele države. Kroz niz opštinskih i regionalnih pozorišnih smotri u raznim krajevima Slovačke, selektovano je 18 najboljih i najinspirativnijih pozorišnih ansambala i 6 pojedinaca - recitatora. Ove godine, na smotri u Martinu predstavilo se i Pozorište Vertigo  sa šestočlanim ansamblom.

Program je bio zaista raznovrstan. Na repertoaru su bila dela i savremenih autora  i klasičara dramske umetnosti (A. P. Čehova, V. Šekspira), a i autorska dela samih učesnika smotre. Na ovogodišnjem festivalu bili su zastupljeni učesnici iz svih regiona Slovačke.  Matica slovačka obezbedila je i učešće pozorišnog ansambla iz Srbije - ovogodišnjeg pobednika na smotri slovačkog amaterskog pozorišnog stvaralaštva "Divadelný vavrín".

Nagrada za najbolje amatersko pozorište u Slovačkoj dodeljena je Pozorištu "A" i Pozorištu "Shanti" iz mesta Prijevidza sa inscenacijom finskog autora Arta Pasiline pod nazivom "Chlpatý sluha pána farára" u režiji Jozefa Krasule.

Vizuelni identitet festivala, s obzirom da je 89. po redu, bio je u znaku revolucionarne 1989. godine. Prilikom izrade vizuelnog rešenja projektni menadžer Michal Ditte zajedno sa autorima dali su akcenat na činjenicu da se za 22 godine od pada komunizma  nisu dogodile nikakve značajnije reforme u kulturnoj politici Slovačke, što se neminovno odražava i na amatersko stvaralaštvo u oblasti pozorišta  i ukazali su na neophodnost  unapređenja kulturne sfere. Vizuelnim rešenjem trudili su se da animiraju  ljude u neprofesionalnim pozorištima da se bave javnim, društvenim i kulturnim problemima, da izražavaju svoje mišljenje, da se aktivno uključuju u diskusije o tome, u kom pravcu ide amatersko pozorišno stvaralaštvo.

U toku smotre, svakodnevno su se održavale diskusije sa učesnicima, stručnim žirijem i  publikom. Program je obogaćen i predstavama, koje su nastale kao rezultat rada pozorišnih radionica EDUART (lutkarska predstava, mjuzikl, neverbalna predstava, ulična predstava),  propratnim akcijama kao što su Ulica fest – pozorište na Pozorišnom trgu, koncerti, izložbe...

Na samom završetku smotre dodeljene su i nagrade dramskim umetnicima i ansamblima, koji ove godine proslavljaju jubilej. To su  pozorišni ansambli Bela-Dulice i Jakulovce, koji ove godine obeležavaju 90. godina od osnivanja i Julius Obernauer i Ljuboslav Majera, nagrađeni povodom obeležavanja životnog jubileja. 

(ef)
V sídle Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku v Nadlaku v dňoch 19. až 22. mája 2022 prebiehala medzinárodná konferencia.
V Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov sa v stredu 11. mája uskutočnila vernisáž výstavy obrazov akademického maliara Jána Agarského.
V stredu 13. apríla v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov odznel koncert vážnej hudby, na ktorom sa predstavili mladí hudobníci zo Starej Pazovy a Nového Sadu.
27. Festival divadelných inscenácií dolnozemských autorov – DIDA v organizácii Ochotníckeho divadla Janka Čemana z Pivnice sa konal počas dvoch víkendov od 1. do 10. apríla.
V Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov vo štvrtok 7. apríla bola otvorená výstava majstra insitného umenia Pavla Hajka z Kovačice pod názvom Kde kohúty nespievajú, niet ani ľudí.
Cenu Disrupt v kategórii kultúry a umenia získala Nadácia Miry Brtkovej za výstavu Mira Brtková / Reflexie, ktorú vlani na jar zorganizovali v Mestskom múzeu v Belehrade.
Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov si Vás dovoľuje pozvať na vernisáž obrazov insitného maliara Pavla Hajka pri príležitosti sedemdesiatin autora.
Vo štvrtok 03. marca 2022 sa na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Novom Sade uskutočnila prezentácia aktuálnych knižných vydaní Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov.
Prvé tohtoročné verejné podujatie v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov patrilo predovšetkým krásnemu slovu a knihám.
Ochotníci SKUS-u hrdinu Janka Čmelíka excelovali na udelení najvyššieho obecného uznania plakety Svetlo za rok 2021, ktorú udeľuje Zväz ochotníkov Obce Stará Pazova.