Zavod nastoji na informiše stručnu i širu javnost o rezultatima naučno-istraživačke delatnosti putem raznih konferencija, stručnih programa, kao i putem zbornika radova. Ovih dana izašla je pedeseta po redu publikacija zavoda.
Jubilarni zbornik sa naslovom Materiálové príspevky ku kultúre a spôsobu života v Dabaši-Šáre (Referati o kulturi i načinu života u Dabašu-Šari) predstavlja objedinjeni materijal odn. dokumentujuće rezultate etnološkog kampa, održanog prošlog leta u Dabašu-Šari. U formi knjige izašao je zahvaljujući finansijskoj podršci Fonda Sandora Vekerlea.
Slovačko mestašce, 50 km južnije od Budimpešte, po drugi put pružilo je naučnicima i istraživačima zavoda dobru osnovu za prezentovanje raznih istraživanih tema. Verujemo, da će se putem zbornika stručna javnost upoznati sa specifičnostima etnokulturnog razvoja Slovaka u Mađarskoj.
Publikacija sadrži dvadeset referata, kao i uvodna predavanja povodom svečanog otvaranja etnološkog kampa.
Radovi sa konferencije su tematski raznovrsni. Neki od referata posvećeni su tradicionalnoj narodnoj kulturi, neki od njih su usmereni sa crkveni život naroda a pojedini radovi prezentuju društvene običaje i forme društvenog života.
Referat autora Magdalene Parikove i Jane Kerekretiove bavi se probematikom emigracije i reemigracije šaranskih Slovaka. Katarina Balekova u svom referatu predstavlja tematski uređene frazeološke jedinice u formi dijalekta i primere kratkih literarnih žanrova.
Etnomuzikolog Eva Krekovičova istraživala je narodne i sakralne pesme žitelja Šarana. Alžbeta Uhrinova Hornokova, Tunde Tuškova i Miroslav Kazik su u svom radu predstavili rezultate istraživanja nadimaka, postojećih i neoficijalnih imena stanovništva u Šari. Vršili su istraživanje postojećih imena, koja nisu u službenoj upotrebi.
Naučnici sa Katedre menadžmenta kulture i turizma UKF u Nitri posvetili su se interlokalnom kontaktu i etničkoj svesti Slovaka u pomenutoj opštini (Jaroslav Čukan). Ladislav Lenovski istraživao je svest o pripadnosti i kolektivnu svest. Boris Mihaljik bavio se analizom akulturalnih i asimilacionih faktora, koji utiču na slovačku nacionalnu manjinu u Šaru. Petar Hrastina prezentovao je istorijski i kulturno-geografski aspekt lokaliteta a Katarina Kiraljova predstavila je folklornu tradiciju Slovaka u Šaranu.
Sličnim temama bavili su se i autori: Vijera Sedlakova, Rozalija Kustarova, Zita Škovijerova, Ana Kovačova, Ferenc Voros i Petar Pečenja, čiji referati su objavljeni u zborniku, koji će nesumnjivo upoznati slovačku stručnu javnost sa specifičnostima etnokulturnog razvoja lokaliteta.
Verujemo, da će i ova najnovija - jubilarna publikacija Naučno-istraživačkog zavoda Slovaka u Mađarskoj naći svoje čitaoce i da će u velikoj meri doprineti poznavanju Dabaša-Šare, poznavanju bogate duhovne kulture, prošlosti, sadašnjosti, tradicije i kulture pomenutog lokaliteta .