Prezentacija je održana u pozorišnoj sali SI, gde je u ime organizatora sve prisutne goste pozdravila direktorka Slovačkog instituta "Jan Tomko" i direktorka Naučno-istraživačkog zavoda Slovaka u Mađarskoj Ana Kovač, koja je ukratko prezentovala delatnost zavoda. Kako je navela, 2010. godina je bila prelomna godina za zavod, koji je obeležio 20. godina svog postojanja. Povodom jubileja, u budimpešti je održana i naučna konferencija pod nazivom Dejiny Slovákov na Dolnej zemi, lokálna identita/ Istorija Slovaka sa Donje zemlje, lokalni identitet. Godinu dana kasnije, izašao je zbornik radova pod nazivom Identita, história a kultúra/Identitet, istorija i kultura. Publikaciju je predstavila etnološkinja, docent Katedre za etnologiju i kulturnu antropologiju FF UK u Bratislavi Magdalena Parikova.
Naučno-istraživački zavod je 2001. godine izdao prvu svesku edicije „Otázky vývoja kultúry - A kultúra fejlődésének kérdései - Pitanja razvoja kulture“ pod nazivom Premeny tradičnej kultúry Slovákov v Maďarsku - A magyarországi szlovákok hagyományos kultúrájának változásai. Krajem 2011. godine, zavod je izdao drugu svesku pod nazivom Cirkevná kultúra Slovákov v Maďarsku (Konfesija Slovaka u Mađarskoj), koja obuhvata referate stručnjaka i aktivista evangelističke i katoličke crkve slovačke nacionalne manjine u Mađarskoj. Zbornik radova predstavio je etnolog i etnomuzikolog UKF u Nitri Jan Botik i šef Katedre slovenske filologije ULE u Budimpešti, lingvista Marija Žilakova.
Naučno-istraživački zavod Slovaka u Mađarskoj se već više od dvadeset godina bavi istraživanjem Slovaka u prošlosti i sadašnjosti, sa akcenom na istoriju, etnologiju, kulturu, jezik, kulturnu antropologiju i sociolingvistiku. O rezultatima svojih istraživanja informiše stručnu i širu javnost u zemlji i inostranstvu, na raznim konferencijama, stručnim skupovima i u zborniku radova.
Na završnici večeri, prezentovan je jubilarni zbornik Materiálové príspevky ku kultúre a spôsobu života v Dabaši-Šáre, koji obuhvata rezultate istraživanja u okviru etnološkog kampa, održanog prošlog leta u Dabašu-Šari. Publikaciju su predstavili Hana Hloškova, etnolog i docent na Katedri etnologije i kulture antrolpologije FF UK u Bratislavi i Rozalia Kuštarova , arheolog i etnolog Muzeja Karola Visija u Kaloči.
Događaj je završen uz koktel u holu SI, na kome su učesnici imali prilike da nastave diskusiju i druženje.