Ljubitelji muzike imali su prilike da ih čuju uživo u Domu kulture u Selenči ili preko malih ekrana u direktnom prenosu TV Vojvodine. 32. festival "Zlatni ključ" svečano je otvorio ambasador Slovačke republike u Beogradu Jan Varšo, koji je ovom prilikom čestitao svim učesnicima, koji doprinose razvoju muzičke produkcije Slovaka u Vojvodini, bez obzira na rezultate festivala.
Foto: Juraj Beređi - Đuky |
Na ovogodišnjem festivalu učestvovali su kako renomirani umetnici (izvođači, kompozitori, tekstopisci) tako i mladi debitanti, koji pokušavaju da pronađu svoje mesto na muzičkoj sceni vojvođanskih Slovaka. Prema rečima Jozefa Gašparovskog, predsednika Udruženja za očuvanje kulture, tradicije i umetnosti Selenča, festival "Zlatni ključ" raste i razvija se u skladu sa vremenom i ostvaruje svoju misiju - čuva od zaborava slovački jezik i pesme sa ovih prostora i ujedno teži da pronađe i afirmiše mlade muzičke talente.
Foto: Juraj Beređi - Đuky |
Prema rečima Samuela Kovača, koji pored Juraja Suđija i Ondreja Pavčoka potpisuje muzičku produkciju festivala, kompozicije su mogle biti i kvalitetnije, bez obzira na to što su originalne. Ovaj festival nije ništa bolji od onog prethodnog ili onog pre njega. Razlikuje se samo po tome što su drugi ljudi bili uključeni u njegovu realizaciju. Takođe je istakao, da ukoliko bude i sledeće godine uključen u produkciju ovog festivala, neophodno je naći još nekoliko kvalitetnih izvođača.
Foto: Juraj Berédi - Ďuky |
Sa druge strane, stručni žiri (u sastavu: Ana Medveđ, profesor muzičke kulture i dirigent hora, Marina Kanjova, kompozitorka i pijanistkinja i Bogomir Mijatović, muzički urednik) tvrdi da je na ovogodišnjem festivalu bilo dobrih izvođača i da bi neki od njih mogli postati prave estradne zvezde. Žiri je prvu nagradu dodelio kompozitoru Jaroslavu Gloziku za pesmu Povedz.
Drugo mesto osvojila je kompozicija Samuela Kovača pod nazivom Bača u izvođenju grupe Deža bu. Prema odluci žirija, treća nagrada u ovoj kategoriji dodeljena jedvema kompozicijama - Ondreju Pavčoku za pesmu Už nebudeš sám (u izvedbi Andreje Lačok) i Ondreju Maglovskom za pesmu Túžbou voniam (u izvedbi Ane Zornjan). Nagradu publike osvojila je pesma Juraja Suđija Skleníková záhrada u interpretaciji Ane Beređi, Ljudmile Rago i Leonore Suđi. Ovaj trio dobio je i nagradu za najbolju interpretaciju.
Foto: Juraj Beređi - Đuky |
Milina Florjan, koja je ocenjivala tekstove kompozicija, istakla je da većina tekstova više potseća na narodne pesme nego na pesme popularnog žanra. Napomenula je, da kada se ocenjuje tekst pesme mora se obratiti pažnja u kakvoj meri je on u skladu sa muzičkom frazom i ostalim elementima kompozicije. Prema rečima Florijanove pesma Túžbou voniam, koju je napisala Katarina Melegova Melihova, ispunjava ovaj kriterijum. To je pesma koja ima i književnu vrednost, muzički je zanimljiva a lepo izvedena.
Najviše SMS glasova dobila je kompozicija Samuela Medveđa Ak ma niekedy stretneš, za koju je tekst napisala Marijana Imrova a otpevala debitantkinja Margarita Benkova.
Foto: Juraj Beređi - Đuky |
Bez obzira na dugogodišnju tradiciju festivala i skoro 800 kompozicija napisanih i izvedenih na 32 festivala, "Zlatni ključ" ne bi trebao da bude cilj sam sebi. Naravno, značajno je predstaviti nove pesme, kompozitore, autore, izvođače, ali to nije dovoljno. Bitno je da te festivalske pesme budu prisutne u medijima, da se pevaju i slušaju na svadbama, proslavama, da jednostavno žive i nakon festivala. Tek onda festival dobija na značaju, rekla je predsednica NSSNM Ana Tomanova Makanova.
Neke od pesama sa prethodnih festivala postali su pravi hitovi i često ih čujemo na radiju ili na televiziji. S obzirom na to da je audio CD sa novih 12 kompozicija izašao, javnost će uskoro imati prilike da ih sluša putem naših medija.
Foto: Juraj Berédi - Ďuky |
Revijalni deo ovogodišnjeg festivala "Zlatni ključ" bio je posvećen Juraju Suđiju, koji od svoje 12-te godine života učestvuje na ovom festivalu. Kako sam kaže, počastvovan je odlukom organizacionog odbora, koji mu je na ovakav način pružio priliku da prikaže svoje stvaralaštvo dugo 30 godina.
Organizator ovogodišnjeg festivala "Zlatni ključ" je Udruženje za učuvanje kulture, tradicije i umetnosti Selenča u saradnji sa Radio-Televizijom Vojvodine, koja je bila odgovorna za scenografiju i vizuelni izgled festivala. Festival, koji je koštao ukupno 2 miliona dinara, finansijski su podržali: Ministarstvo kulture R Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu i nacionalne manjine, lokalna samouprava, Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine i Kancelarija za Slovake u dijaspori.