Na svim ovim akcijama učestvovali su naravno i Slovaci iz Srbije, koji su realizovali i Školu narodnih igara poreklom iz Srbije. Ali pođimo redom.
Foto: Martin Urban |
Sve je počelo dolaskom polaznika Letnje škole koreografa slovačkih narodnih igara u Đetvu. Bilo je to u četvrtak 4. jula, u susret Danu inostranih Slovaka, koji je dan kasnije obeležen u Slovačkoj kao državni praznik. Ukupno 35 predstavnika slovačkih zajednica iz Češke, Hrvatske, Mađarske, Rumunije, Srbije i Ukrajine provelo je ovde deset prelepih dana, gde su stekli nova iskustva, poznanstva i prijateljstva.
Foto: Adela Bartolomejova |
Učesnici su tom prilikom posetili kulturne i istorijske spomenike regiona Đetva, Hrinjova i Očova – triju poznatih folklornih mikroregiona Podpoljana. Upoznali su se sa valaškou kulturom, tradicionalnim muzičkim instrumentima i zanatima, videli prirodne lepote ovih predela i susreli se sa značajnim folklornim ličnostima, koje su do tada poznavali samo preko malih ekrana ili sa nastupa na raznim festivalima. Bilo je i teoretskih predavanja, ali je pažnja naročito bila posvećena plesnim treninzima.
Foto: Pavel Smilek |
Pokrovitelj letnje škole bio je Jan Blaho, predavači Martin i Tatjana Urban a korepetitor Ondrej Druga. Učesnici škole iz Srbije bili su: Vladimir Medveđ i Tatjana Čobrda (predstavnici KIC Kisač), Katarina Mosnak (SKUD Janošik iz Janošika), Ivan Slavik (SKC "P. J. Šafarik" iz Novog Sada), Ivana Zovko (Dom kulture "3. oktobar" iz Kovačice), Martina Pap (Dom kulture "Mihal Babinka" iz Padine), Franjo Trusina (OŠ "Jan Kolar" iz Selenče), Emil Farkaš (SKPD "Jedinstvo" iz Šida) i Ferenc Štandi (SKC "M.R.Štefanik" iz Bačke Palanke).
Foto: Darinka Labudikova |
Rezultate seminara i stečeno znanje polaznici su imali prilike da pokažu u okviru 48. Podpoljanskih svečanosti u Đetvi. Najpre su nastupili na maloj sceni festivalskog areala, gde su izveli poločasovni program a potom i u okviru završnog gala koncerta pod nazivom "Brána maľovaná", gde su igrom, pesmom i narodnim nošnjama ukazali na razlike ali i zajedničke elemente slovačkih zajednica u Srbiji i regionu Podpoljane.
Foto: Daria Amelia Böhmerova
|
Školu koreografa, sada već četvrtu po redu, organizovao je Univerzitet Komenskog u Bratislavi – Centar za dalje obrazovanje. U ime ove institucije organizaciono je doprinela Ljudmila Abelova.
Foto: Daria Amelia Böhmerova |
Polaznici seminara učestvovali su na festivalu Đetva u okviru programa pod nazivom "Krajanská nedeľa", posvećenom Slovacima, koji žive van granica matične države. Na ovogodišnjem jubilarnom 40.- tom programu održanom 14. jula vojvođanske Slovake je predstavljao Folklorni ansambl "Klasje", koji pripada Slovačkom kulturno-umetničkom društvu "heroj Janko Čmeljik" iz Stare Pazove – pobednik prošlogodišnjeg folklornog festivala "Tancuj, tancuj...".
Fotoarchív: SKUS h. Janka Čmelíka |
Pored pomenutih, svoj program su pripremili i ostali slovački ansambli iz raznih krajeva sveta (iz Češke, Francuske, Hrvatske, Rumunije, Engleske, Poljske, Ontarija, Mađarske). Pokrovitelj koncerta je Kancelarija za Slovake u inostranstvu na čelu sa predsednikom Igorom Furđikom, koji je takođe prisustvovao ovom događaju.
Fotoarchív: SKUS h. Janka Čmelíka |
Kako smo već napomenuli, vojvođanski Slovaci realizovali su još jednu akciju u okviru Podpoljanskih svečanosti. Bila je to Škola narodnih igara iz Srbije, koja se već treću godinu za redom održava kao prateći događaj ovog festivala. Škola je bila uspešno realizovana i izazvala interesovanje brojnih posetilaca festivala i medija. A što je još važnije, načinila je još jedan korak napred u promovisanju tradicionalne kulture vojvođanskih Slovaka u Slovačkoj.
Foto: Darinka Labudikova |