Pavol Jozef Šafarik

Učitelj, lingvista, slavista, pesnik, istoričar, etnograf

Pavol Jozef Šafarik je rođen 13. maja 1795 u Kobeliarovu u porodici evangeličkog sveštenika i učitelja. Pohađao je nižu gimnaziju u Rožnjavi (1805-1808), gimnaziju u Dobšinoj (1808-1810) i u Kežmarku (1810-1814), studirao je na univerzitetu u Jeni (1815-1817). Njegovi istraživački planovi su se rodili u Jeni. Imao je vlastite poglede na književnost i trudio se da promoviše njen aktivni odnos prema životu, narodnoj kulturi. Dao je naučni osnov slavistici a bio je i predstavnik veza između Čeha i Slovaka. Zaslužan je za razvoj naučnog istraživanja, školskih reformi, grđenje slavističkih katedri itd. U Jeni je počeo da se zanima sa narodnu slovesnost.

Od 1817 do 1819 godine je delovao kao vaspitač u gradskim porodicama u Bratislavi. Njehovo književno delo počinje sa latinskom pesmom Ode festiva... i zbirkom pesama Tatranska muza sa slovenskom lirom, 1814 (Tatranské múza s lýrou slovanskou).

Zajedno sa F. Palackim izdao je rad Počátkové českého básnictví, obzvláště prozódie - Počeci pesništva u Češkoj (1818), pomoću koje su se pisci trudili prevazići stare navike u pisanju poezije u ustaliti njene nove tematske i formalne dimenzije. Za istoriju, lingvistiku i nauku o književnosti značajan je i njegov monumentalni rad na nemačkom jeziku Istorija slovačkog jezika i književnosti (1826). Zajedno sa Janom Kolarom i drugim saradnicima izdao je dve knjige narodnih pesama Písne světské lidu slovenského v Uhřích (1823, 1827).

Za našu državu je značajno njegovo delovanje u Novom Sadu, gde je došao 15. septembra 1819 kao profesor i direktor Srpske pravoslavne gimnazije. U Novom Sadu, Sremskih Karlovcima i u manastirima Fruške Gore je istraživao istoriju književnosti a srpski lingvisti ga smatraju za osnivača srpske filologije. Na ovim prostorima je počeo da piše i svoje obimno delo Dejiny južnoslovanskej literatúry (Istorija južnoslovenske književnosti), koja predstavlja prvi naučni rad o srpsko-hrvatskom jeziku, koji je bio objavljen 1926. godine. Funkcije direktora novosadske gimnazije je bio razrešen zbog evangeličke veroispovesti.

U Pragu je nastavio sa svojim raznovrsnim delovanjem. Bio je urednik i cenzor univerzitetske biblioteke, intenzivno se posvetio studiji izvora i spomenika slovačkih književnosti. Reagovao je na potcenjivanje slovenskih naroda, njihove kulture i jezika i težio je da u duhu ideja nacionalnog preporoda utiče i na mladu generaciju. Imao je uticaja i na razvoj naučnog rada i školske reforme u hasburškog monarhiji. 1837 godine je izdao opširno delo Slovanské starožitnosti (Slovenski antikviteti). Za istoriju svetske slavistike od velikog značaja je i njegovo delo Slovanský národopis (Slovenski folklor, 1842).

Po njemu je nazvan univerzitet u Košicama, kao i nekoliko katedri univerziteta u Prešovu. U rodnoj kući u Kobeliarovu se nalazi njegova spomen-soba. Ulica u centru Novog Sada nosi njegovo ime, kao i dva kulturno-umetnička slovačka društva, u Novom Sadu i Dobanovcima.

Broadcast date: 
Február 2014

You need Flash player to see this content.

Pavel Jozef Šafarik (biografija)
Vidi još: 

Zakorenení v stopách predkov predchádzajúce

Ján Kmeť

Akademik, doktor vied, literárny vedec, kultúrny historik, redaktor a všestranný kultúrny dejateľ

Prvý akademik Srbskej akadémie vied z radov vojvodinských Slovákov, Dr.

Zuzana Chalupová

Najznámejšia insitná maliarka z Kovačice

Maliarsky opus Zuzany Chalupovej najčastejsie tvorili figurálne kompozície žánrových scén z nášho každodenného dedinského života a práce. Zuzana Chalupová maľovala chov hydiny, pranie, dojenie kravy, okopávanie kukurice, žatvu a iné práce dedinčanov. Maľovala ich často v bohato dekorovaných interiéroch sedliackej izby pri rodinnej večeri, pytačkách, modlitbe, odobierke a pod. Jej maliarsky prejav je výrazne naratívny.

Zuzka Medveďová

Prvá akademická maliarka vojvodinských Slovákov

Jedna z prvých slovenských maliarok Zuzka Medveďová sa narodila 5. októbra 1897 v Báčskom Petrovci v roľníckej rodine, čo v podstatnej miere ovplyvnilo jej tvorbu nielen tematicky, ale i vo výtvarnom názore. Zuzka Medveďová svoje výtvarné nadanie prejavila ešte v ľudovej škole, ktorú navštevovala v rodisku, v triede učiteľa Michala Kellembergera. Širšia verejnosť si ju ako nádejnú výtvarníčku prvýkrát všimla počas Národného zhromaždenia, čiže prvých Slovenských národných slávností v Petovci 28.

Ján Čajak ml.

Prozaik, novinár, publicista, prekladateľ, redaktor

Ján Čajak mladší (pseud. Ján Blatňanský, Ján Svätojánsky, Junior) bol známy slovenský prozaik, novinár, publicista, prekladateľ, redaktor, syn prozaika Jána Čajaka a vnuk básnika Janka Čajaka.

Narodil sa 18. júla 1897 v Selenči. Na školy chodil v Báčskom Petrovci, Sarvaši, Novom Vrbase a Novom Sade. Evanjelickú teológiu skončil v Bratislave a Prešove. Vzdelanie ukončil v Belehrade na Vysokej škole pedagogickej.

Ján Sirácky

Historik, kultúrny dejateľ, prekladateľ

Narodil sa 29. mája 1925 v Báčskom Petrovci v chudobnej roľníckej rodine. Tu vychodil štyri triedy ľudovej školy a päť tried slovenského gymnázia. Pokračoval v štúdiu na Gymnáziu so slovenskou vyučovacou rečou v Šuranoch, ale zmaturoval roku 1944 ako súkromný žiak rovnakého gymnázia v Košiciach. V lete roku 1944 sa podobne ako väčšina žiakov slovenského gymnázia v Petrovci zapojil do protifašistického hnutia a od jesene roku 1944 bol príslušníkom slovenskej XIV. vojvodinskej brigády.

Vladimir Hurban Vladimirov

Pisac i evangelički sveštenik

Vladimir Hurban Vladimirov (pravo ime Vladimir Konstantin Hurban) rođen je 4. avgusta 1884. godine u Staroj Pazovi. Bio je unuk J. M. Hurbana i sinovac S. H. Vajanskog. Deo gimnazijskog školovanja završio je u Zagrebu, evangelističku teologiju u Beču i Bratislavi. Ceo život radio je kao sveštenik u rodnom mestu. 1913.

Adam Vereš

Evangelički sveštenik, prvi episkop slovačke evangličke a. v. crkve u Jugoslaviji

Evangelički sveštenik i prvi episkop slovačke evangeličke a. v. crkve u Jugoslaviji, Adam Vereš je rođen 15. novembra 1883 u Staroj Pazovi od oca Adama, notara i majke Marije, rođ. Kiršnerove.

Mikulaš Šnajder Trnavski

Kompozitor, dirigent i pedagog, narodni umetnik

Mikulaš Šnajder - Trnavski je rođen 24. maja 1881 u Trnavi. Bio je muzički kompozitor, dirigent, pedagog i narodni umetnik. Celi svoj život je posvetio narodnoj muzici. Kao mlad je pevao u dečačkom horu kod jezuita, kasnije je bio organista i regenšor.

Vilijam Figuš Bistri

Kompozitor, pedagog, autor prve slovačke opere

Vilijam Figuš Bistri je rođen 1875. godine u Banskoj Bistrici. Bio je poznat muzički kompozitor i jedan od prvih stručnjaka u oblasti slovačke narodne muzike. Autor je prve slovačke opere Đetvan. Muzički stručnjaci ga smatraju za predstavnika nove slovačke muzičke umetnosti. Od 1903. do 1907. godine radio je kao učitelj u Padini.

Jan Kvačala

Evangelički teolog, istoričar

Jan Kvačala je rođen u Bačkom Petrovcu u učiteljskoj porodici. Njegovi roditelji su bili poreklom iz Slovačke, otac iz Beckova a majka iz porodice Godra. Terezija Godra je bila ćerka Jozefa Godre iz Bohunjica, koji je od 1830. god. punih 42. godine radio kao učitelj i kantor – levita u slovačkoj evangelističkoj a.v. crkvenoj opštini u Laliću.