Feliks Kutljik

Učitelj, evangelički sveštenik, publicista

Feliks Kutljik je rođen 28. marta godine 1843 u Velikom Svetom Mikulašu. Slovačku narodnu školu je završio u Pitvarošu. Od 1855. godine je pohađao evangeličku gimnaziju u Sarvašu. Od 1859. do 1960. godine je bio učenik evangeličke bogoslovije u Banskoj Šćjavnjici. Razlog njegovog nastupa na ovu bogosloviju bila je obnova katedre slovačkog jezika i kulture. Iako je nastavni jezik bio mađarski, maternji jezik, odnoslo slovački je pohađao kod profesora Pavla Dobšinskog.

Osim toga što je boravak Feliksa Kutljika u Banskoj Šćiavnjici imao veliki uticaj u oblasti obrazovanja, značajno je bilo i njegovo muzičko obrazovanje, kada je učio da svira na klaviru. Nakon jednogodišnjeg studija se vratio u Sarvaš, gde je 1864. godine završio gimnaziju i učiteljski zavod. Nakon završetka škole je imao želju da postane učitelj. 1864. godine je postao pomoćni učitelj u Slovačkom Banhedešu.

Feliks Kutljik je od 1865. godine bio frekventant na Evangeličkom teološkom fakultetu u Beču. Boravak u Beču je uprkos finansijskim problemima ipak bio uspešan. Slovački studenti su u Beču imali dva udruženja, književno društvo Hron i zabavno društvo Okolie, u kojem je Feliks Kutljik bio hroničar. Učestvovao je u osnivanju bečkog Slovačkog akademskog društva Tatran.

Od početka studija u Beču trudio se da upiše neki od univerziteta u Nemačkoj, što je posle nekoliko godina i uspeo. Od 16. aprila 1868 je bio student Evangeličkog teološkog fakulteta u Rostocku. Tokom studija u Nemačkoj je bio društveno aktivan. Podaci o njegovom putu u Nemačkoj su se sačuvali u putopisu pod nazivom Odlomci iz putopisa u Nemačkoj.

Kutljik je pisao radove crkvenog sadržaja, pisao je za Narodne novine (1873), za Obzor (1870-72), pre toga i u Pešćbuđindske znalosti (Pešťbudínske vedomosti). U Crkvenim listovima (1889) je objavljen njegov članak Iz istorije Slovaka iz Donje zemlje. Takođe je pisao i u Orol (1870-77), kde su objavljivane njegove novele iz srpskog i bugarskog života. Feliks Kutljik je vodio dnevnik, koji je ostao u rukopisu. Odlomke iz njega je objavio njegov sin, takođe Feliks u Istoriji Kutljikovih.

U Petrovac je prvi put došao 1870. godine, gde je radio kao kaplan kod petrovačkog sveštenika Juraja Mrvu. Bio je izglasan za predsednika Nedeljne škole u Petrovcu. Učestvovao je u radu prosvetnih udruženja i sudelovao na organizaciji dinamičkog kulturnog života u Petrovcu. Od 1870 do 1874 godine je bio aktivan u amaterskom pozorištu a takođe i na nekim akcijama narodnog oživljavanja.

Značajan događaj u životu Feliksa Kutljika je bio kada je 28. juna 1874. jednoglasno izabran za sveštenika u Silbašu. Ubrzo posle dolaska je napisao rukopis pod nazivom Istorija crkve a. v. u Silbašu. Kasnije je od 1876 godine prešao u Kulpin, gde je kao sveštenik preživeo period svoje zrelosti.

Broadcast date: 
Marec 2014

You need Flash player to see this content.

Feliks Kutljik (biografija)

Zakorenení v stopách predkov predchádzajúce

Ján Kmeť

Akademik, doktor vied, literárny vedec, kultúrny historik, redaktor a všestranný kultúrny dejateľ

Prvý akademik Srbskej akadémie vied z radov vojvodinských Slovákov, Dr.

Zuzana Chalupová

Najznámejšia insitná maliarka z Kovačice

Maliarsky opus Zuzany Chalupovej najčastejsie tvorili figurálne kompozície žánrových scén z nášho každodenného dedinského života a práce. Zuzana Chalupová maľovala chov hydiny, pranie, dojenie kravy, okopávanie kukurice, žatvu a iné práce dedinčanov. Maľovala ich často v bohato dekorovaných interiéroch sedliackej izby pri rodinnej večeri, pytačkách, modlitbe, odobierke a pod. Jej maliarsky prejav je výrazne naratívny.

Zuzka Medveďová

Prvá akademická maliarka vojvodinských Slovákov

Jedna z prvých slovenských maliarok Zuzka Medveďová sa narodila 5. októbra 1897 v Báčskom Petrovci v roľníckej rodine, čo v podstatnej miere ovplyvnilo jej tvorbu nielen tematicky, ale i vo výtvarnom názore. Zuzka Medveďová svoje výtvarné nadanie prejavila ešte v ľudovej škole, ktorú navštevovala v rodisku, v triede učiteľa Michala Kellembergera. Širšia verejnosť si ju ako nádejnú výtvarníčku prvýkrát všimla počas Národného zhromaždenia, čiže prvých Slovenských národných slávností v Petovci 28.

Ján Čajak ml.

Prozaik, novinár, publicista, prekladateľ, redaktor

Ján Čajak mladší (pseud. Ján Blatňanský, Ján Svätojánsky, Junior) bol známy slovenský prozaik, novinár, publicista, prekladateľ, redaktor, syn prozaika Jána Čajaka a vnuk básnika Janka Čajaka.

Narodil sa 18. júla 1897 v Selenči. Na školy chodil v Báčskom Petrovci, Sarvaši, Novom Vrbase a Novom Sade. Evanjelickú teológiu skončil v Bratislave a Prešove. Vzdelanie ukončil v Belehrade na Vysokej škole pedagogickej.

Ján Sirácky

Historik, kultúrny dejateľ, prekladateľ

Narodil sa 29. mája 1925 v Báčskom Petrovci v chudobnej roľníckej rodine. Tu vychodil štyri triedy ľudovej školy a päť tried slovenského gymnázia. Pokračoval v štúdiu na Gymnáziu so slovenskou vyučovacou rečou v Šuranoch, ale zmaturoval roku 1944 ako súkromný žiak rovnakého gymnázia v Košiciach. V lete roku 1944 sa podobne ako väčšina žiakov slovenského gymnázia v Petrovci zapojil do protifašistického hnutia a od jesene roku 1944 bol príslušníkom slovenskej XIV. vojvodinskej brigády.

Vladimir Hurban Vladimirov

Pisac i evangelički sveštenik

Vladimir Hurban Vladimirov (pravo ime Vladimir Konstantin Hurban) rođen je 4. avgusta 1884. godine u Staroj Pazovi. Bio je unuk J. M. Hurbana i sinovac S. H. Vajanskog. Deo gimnazijskog školovanja završio je u Zagrebu, evangelističku teologiju u Beču i Bratislavi. Ceo život radio je kao sveštenik u rodnom mestu. 1913.

Adam Vereš

Evangelički sveštenik, prvi episkop slovačke evangličke a. v. crkve u Jugoslaviji

Evangelički sveštenik i prvi episkop slovačke evangeličke a. v. crkve u Jugoslaviji, Adam Vereš je rođen 15. novembra 1883 u Staroj Pazovi od oca Adama, notara i majke Marije, rođ. Kiršnerove.

Mikulaš Šnajder Trnavski

Kompozitor, dirigent i pedagog, narodni umetnik

Mikulaš Šnajder - Trnavski je rođen 24. maja 1881 u Trnavi. Bio je muzički kompozitor, dirigent, pedagog i narodni umetnik. Celi svoj život je posvetio narodnoj muzici. Kao mlad je pevao u dečačkom horu kod jezuita, kasnije je bio organista i regenšor.

Vilijam Figuš Bistri

Kompozitor, pedagog, autor prve slovačke opere

Vilijam Figuš Bistri je rođen 1875. godine u Banskoj Bistrici. Bio je poznat muzički kompozitor i jedan od prvih stručnjaka u oblasti slovačke narodne muzike. Autor je prve slovačke opere Đetvan. Muzički stručnjaci ga smatraju za predstavnika nove slovačke muzičke umetnosti. Od 1903. do 1907. godine radio je kao učitelj u Padini.

Jan Kvačala

Evangelički teolog, istoričar

Jan Kvačala je rođen u Bačkom Petrovcu u učiteljskoj porodici. Njegovi roditelji su bili poreklom iz Slovačke, otac iz Beckova a majka iz porodice Godra. Terezija Godra je bila ćerka Jozefa Godre iz Bohunjica, koji je od 1830. god. punih 42. godine radio kao učitelj i kantor – levita u slovačkoj evangelističkoj a.v. crkvenoj opštini u Laliću.